Jesteś tutaj: Strona główna Kształcimy w zawodach Technik sterylizacji medycznej

Technik sterylizacji medycznej

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 trwa!

Symbol cyfrowy zawodu: 321104

Kwalifikacja: MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych

Cykl kształcenia: 1 rok (2 semestry)

Forma kształcenia: zaoczna

Technik sterylizacji medycznej to zawód medyczny, który powstał na wniosek środowiska zajmującego się wytwarzaniem sterylnych wyrobów medycznych w warunkach ochrony zdrowia.

Celem pracy Technika sterylizacji medycznej jest zapewnienie odpowiedniej czystości mikrobiologicznej sprzętu używanego do diagnozowania i leczenia.

Technik sterylizacji medycznej samodzielnie wykonuje proces dekontaminacji. Dekontaminacja to wieloetapowe przygotowanie sprzętu, którego efektem jest wyrób bezpieczny w użyciu dla żądanego poziomu czystości mikrobiologicznej dla danego postępowania.

Technik sterylizacji medycznej powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1)      kwalifikowania sprzętu i wyrobów medycznych do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji;

2)      przeprowadzania mycia, dezynfekcji i sterylizacji przy użyciu odpowiednich metod i urządzeń;

3)      przeprowadzania kontroli procesów dekontaminacji; prowadzenia dokumentacji mycia, dezynfekcji i sterylizacji

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie Technik sterylizacji medycznej może pracować w szpitalach oraz innych placówkach gdzie używane są wyroby medyczne i inne przedmioty wielorazowego użycia, które muszą być sterylne.

Szkoła zapewnia:

-dostosowanie planu zajęć do osób pracujących,

-bezpłatny udział w zajęciach teoretycznych w szkole,

-bezpłatny udział w zajęciach praktycznych w szpitalach,

-wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną,

-bezpłatny egzamin zawodowy,

-brak opłaty za naukę ,

-brak wpisowego,

Do zapisu:

-świadectwo ukończenia szkoły średniej/oryginał/

-3 zdjęcia,

-kwestionariusz osobowy/dostępny w szkole i na stronie internetowej/