Jesteś tutaj: Strona główna Kształcimy w zawodach Asystentka stomatologiczna

Asystentka stomatologiczna

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 trwa!

Symbol cyfrowy zawodu: 325101

Kwalifikacja: MED.01. Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy

Cykl kształcenia: 1 rok (2 semestry)

Forma kształcenia: stacjonarna (piątek, sobota, niedziela co tydzień lub inne wybrane dni w tygodniu)

Asystentka stomatologiczna to osoba, która pracuje w gabinecie stomatologicznym lub poradni stomatologicznej we współpracy z lekarzem stomatologiem. Sama nie wykonuje zabiegów, ale stanowi wsparcie dla lekarza.Jest nieodzownym członkiem zespołu stomatologicznego.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie asystentka stomatologiczna jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1)      przygotowywania gabinetu i stanowiska pracy lekarza dentysty do pracy:

• przygotowywania materiałów i leków stomatologicznych;
  • przygotowuje narzędzia stomatologiczne niezbędne w trakcie zabiegów stomatologicznych;
  • pomaga w obsłudze maszyn;
  • przygotowuje materiały stomatologiczne do wypełnień oraz wycisków;

2)      asystowania lekarzowi dentyście podczas wykonywania zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych:

• przygotowuje pacjenta do zabiegu stomatologicznego oraz przekazuje zalecenia przed zabiegowe i po zabiegowe w formie ustnej i pisemnej;
  • obserwuje parametry życiowe pacjenta w trakcie i po zabiegu;
  • porządkuje stanowiska pracy lekarza dentysty i asystentki w trakcie i po zabiegu stomatologicznym oraz segreguje odpady;
  • współpracuje z lekarzem dentystą w czasie udzielania pierwszej pomocy;

3)      przygotowywania i przechowywania leków, materiałów, narzędzi oraz konserwowania na bieżąco sprzętu stosowanego w stomatologii zgodnie z procedurami;

4)      wykonywania czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego:

• sporządza dokumentację pacjenta na zlecenie lekarza dentysty, stosując przepisy prawa;
  • posługuje się programem do obsługi gabinetu dentystycznego;
  • sporządza terminarz przyjęć pacjentów i rejestruje zabiegi stomatologiczne;
  • współpracuje ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i pracownią techników dentystycznych.

Współpracownikiem i przełożonym asystentki stomatologicznej jest lekarz dentysta, który zazwyczaj jest też jej pracodawcą. Asystentka wykonuje swoje zadania na podstawie umowy o pracę lub w formie działalności gospodarczej.

Asystentka stomatologiczna powinna być osobą otwartą na systematyczne poszerzanie wiedzy, jej uzupełnianie oraz pracę nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi. Musi być dobrze zorganizowana i sumienna. Powinna wyróżniać się starannością, systematycznością działania i dbać o porządek w miejscu pracy. Powinna znać i przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska oraz postępować zgodnie z zasadami etyki.

Po uzyskaniu tytułu zawodowego asystentki stomatologicznej można podjąć pracę w :

• wszelkiego typu poradniach stomatologicznych
  • gabinetach stomatologicznych publicznych zakładów opieki zdrowotnej
  • prywatnych gabinetach stomatologicznych
  • klinikach i poradniach dentystycznych
  • oddziałach chirurgii szczękowej
  • zespołach implantologicznych