KSZTAŁCIMY W ZAWODACH
 
 

41 311-46-80, 41 311-40-48

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Szukaj
 
 
 
 
 
 
 
 
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Kończy się projekt „Wspólna pasja – wspólna przyszłość. Współpraca szkół medycznych z Polski i...

Kończy się projekt „Wspólna pasja – wspólna przyszłość. Współpraca szkół medycznych z Polski i Ukrainy”.

Relacje uczniów Policealnej Szkoły Medycznej w Morawicy.

„Projekt zrobił na mnie ogromne wrażenie pod względem poznanych ludzi i naukowym. Goście okazali się bardzo sympatyczni i miło spędzało się z nimi czas. Dowiedzieliśmy się wiele o nich, ich kulturze, kraju. Wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy były ciekawe i godne polecenia. Jestem mieszkanką Kielc i jestem pewna, że gdyby nie projekt nie zobaczyłabym tych placówek. Wyjazd zostanie w mojej pamięci na lata. Jedyną wadą było to, że trwał tak krótko”.   / Paulina /

 

„Wyjazd do Wólki Milanowskiej wspominam bardzo dobrze. Współpraca z uczniami z Ukrainy przebiegała bardzo dobrze. Nie spodziewałem się, że w regionie, w którym mieszkam jest tyle ciekawych miejsc, w których jeszcze nie byłem. Projekt z pewnością dał mi sporo pewności siebie w nawiązywaniu nowych kontaktów, pomimo bariery językowej. Jestem przekonany, że zarówno dla młodzieży polskiej jak i ukraińskiej wspólnie spędzony czas był bardzo pouczający i owocny w nowe doświadczenia”. / Miłosz /

„Udział w projekcie z młodzieżą ukraińską był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Przyniosło nam to wiele korzyści pod względem relacji społecznych ,jak i edukacji. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc w naszym regionie, których sami byśmy nie odwiedzili. Przy okazji ognisk i innych imprez integracyjnych poznaliśmy kulturę i zwyczaje młodzieży z Ukrainy. Każdy z nas będzie miło wspominał ten projekt”. /I technik farmaceutyczny/

Porozumienie o współpracy podpisały w Kielcach Policealna Szkoła Medyczna im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy oraz College Medyczny im. Akad. D.K. Zabłotnego w Winnicy na Ukrainie.

- Bardzo się cieszę, że możemy dziś nawiązać współpracę między tak bliskimi sąsiadami. Jestem przekonana, że pobyt w województwie świętokrzyskim i nawiązanie znajomości z rówieśnikami z tej samej „branży” przyniosą same pozytywne efekty. Mam nadzieję, że do swojej ojczyzny powrócicie z miłymi wspomnieniami – mówiła do uczestników projektu członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska podczas spotkania w Muzeum Dialogu Kultur.

Projekt „Wspólna pasja – wspólna przyszłość. Współpraca szkół medycznych z Polski i Ukrainy” obejmował m.in. wspólne międzynarodowe warsztaty zawodowe dla 32 uczniów (po 16 z obu szkół), którym towarzyszyło sześciu nauczycieli. Realizacja projektu rozpoczyna długofalową współpracę szkół – na mocy umowy podpisanej dziś przez dyrektorów obydwu placówek.

Projekt współfinansowany jest z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Polsko-ukraińska współpraca młodzieży”. Jest on realizowany przez Oddział Współpracy Zagranicznej Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w partnerstwie z Policealną Szkołą Medyczną im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy i College’m Medycznym im. akad. D.K. Zabłotnego w Winnicy na Ukrainie oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Ukraina-Polska-Niemcy z Winnicy.

W trakcie pobytu w Polsce uczniowie mieli m. in. warsztaty w doskonale wyposażonych pracowniach Policealnej Szkoły w Morawicy (farmaceutycznej, kosmetycznej i masażu) czy zajęcia z pacjentami w Zespole Szkół Specjalnych przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Odwiedzili Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a także zwiedzali region świętokrzyski.

Za ciepłe przyjęcie młodzieży z Ukrainy przez polskich kolegów dziękował dyrektor szkoły z Winnicy. – Dziękujemy i doceniamy to wsparcie w ciężkich dla całej Ukrainy chwilach. Byłem w Polsce nie raz i za każdym razem jestem zaskoczony tym, jak się rozwijacie oraz waszymi osiągnięciami. Możemy się wiele od was nauczyć – mówił Iwan Andriejewski, dyrektor College’u Medycznego im. Akad. D.K. Zabłotnego w Winnicy. – Bardzo mnie cieszy, że włączamy młodzież w realizację tego projektu, bo to najbardziej rozwojowa warstwa społeczeństwa, która będzie budować przyszłość naszego państwa – dodał.

Zadowolenie z nawiązanej współpracy wyraziła również dyrektor Policealnej Szkoły Medycznej w Morawicy Renata Antos. – Przygotowując się do realizacji tego projektu, miałam obawy, czy to, co zaproponujemy, spodoba się młodzieży ukraińskiej. Po naszych wspólnych zajęciach jestem pod wrażeniem tych młodych ludzi. Różnie się dziś mówi o młodym pokoleniu, ale jako nauczyciel z długim stażem mogę powiedzieć, że pokolenie jest takie, jak my je wychowujemy. Róbmy to wspólnie, bo wychowujemy ludzi na potrzeby globalnego rynku. Panu Dyrektorowi chciałam również pogratulować wspaniałej kadry, profesjonalnej, bardzo zaangażowanej – podkreślała Renata Antos. – My również pracujemy w szkole nad tym, by nasi uczniowie stanowili najlepiej wykształconą kadrę medyczną w regionie – dodała.

Projekt dobiega końcowi, mamy nadzieję, że w przyszłości uda się go owocnie kontynuować.

Więcej o szkole partnerskiej z Ukrainy pod adresem www.vmc.vn.ua.

 

Galeria zdjęć
   

 
 
copyrights @ 2014 - 2020 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

Ul. Kielecka 7, 26-026 Morawica; tel./fax: 41 311-46-80; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
 
 

Informacja o plikach cookie

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.

Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.