KSZTAŁCIMY W ZAWODACH
 
 

41 311-46-80, 41 311-40-48

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Szukaj
 
 
 
 
 
 
 
 
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii

Praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii

Piętnastoosobowa grupa uczniów Policealnej Szkoły Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy przez trzy tygodnie przebywała na praktykach w Plymouth w Wielkiej Brytanii. „Zagraniczne praktyki pomagają uczniom uwierzyć we własne umiejętności i możliwości, co przy wchodzeniu na rynek pracy jest równie ważne jak kompetencje czysto zawodowe” – mówi dyrektor szkoły Renata Antos.

W Wielkiej Brytanii na przełomie marca i kwietnia przebywali uczniowie kształcący się na techników masażystów i techników usług kosmetycznych. Swoje umiejętności doskonalili w gabinetach masażu i odnowy biologicznej – w klubie sportowym, gabinecie kosmetycznym i w hotelowym SPA. Dla młodzieży była to okazja do zdobycia doświadczenia i zweryfikowania swoich umiejętności w innym środowisku. – Mnie ten wyjazd zawodowo dał bardzo dużo. Pracowaliśmy w klubie sportowym rugbystów i to była zupełnie inna praca w porównaniu do polskich realiów, gdzie praktykowaliśmy w placówkach leczniczych. W Plymouth była to praca z profesjonalnymi sportowcami, u których stosuje się inne techniki masażu niż u chorych. Nauczyłem się kilku fajnych rzeczy – mówi Hubert Belon, uczeń II roku na profilu technik masażysta, który miał praktykę w Albion Rugby Club.

Na zagraniczne praktyki uczniowie wyjeżdżają od kilku lat. – Nie tylko weryfikują one przygotowanie zawodowe przyszłych absolwentów, ale również poszerzają ich horyzonty doświadczeń życiowych, co pomoże im jeszcze lepiej funkcjonować na europejskim rynku pracy – podkreśla Renata Antos, dyrektor Policealnej Szkoły Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy. – Technik masażysta i technik usług kosmetycznych to takie dwa zawody, które można wszędzie wykonywać. Można pracować za granicą, można się zatrudnić u pracodawcy, ale można też założyć własną działalność, i część naszych uczniów tak właśnie robi – mówi. – Jestem bardzo zadowolony z wyjazdu i już wiem, jak wygląda praca za granicą. Myślę, że bym sobie poradził, nie miałem problemów z językiem – dodaje Hubert

Na praktyce byli uczniowie klas drugich, którzy niebawem kończą szkołę. Niektórzy już dostali propozycje wyjazdu do pracy. –Wszystkie opinie były bardzo pozytywne, nasi uczniowie postrzegani są jako osoby zaangażowane w pracę, zdyscyplinowane, posiadające wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim wysoko oceniono ich praktyczne umiejętności – podkreśla dyrektor Renata Antos, która wraz z Katarzyną Piastą, kierownikiem kształcenia praktycznego, odbyła w czasie trwania praktyk wizytę monitorującą w Plymouth, by w bezpośrednim kontakcie z pracodawcami i ocenić skuteczność nauczania zawodów w szkole.

Projekt „Praktyka zagraniczna inwestycją w przyszłą karierę zawodową” zrealizowano w morawickiej placówce przy udziale środków unijnych w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Przed wyjazdem uczniowie mieli intensywne, kilkudziesięciogodzinne szkolenie językowo-kulturowe prowadzone przez brytyjskich lektorów. Partnerem projektu jest organizacja EuroPartnership Agency w Plymouth, która jest częścią Europa Training Ltd.. Zorganizowała zakwaterowanie u rodzin brytyjskich, znalazła miejsca praktyk, zajmowała się ich monitoringiem oraz całodobową asystą.

Szkoła złożyła wniosek również do tegorocznej edycji programu Erasmus+ o sfinansowanie wyjazdu na praktyki zawodowe uczniów z kolejnego rocznika.

Autor: Joanna Majewska BKS Urząd Marszałkowski w Kielcach

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

 

Galeria zdjęć
 
 
copyrights @ 2014 - 2020 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

Ul. Kielecka 7, 26-026 Morawica; tel./fax: 41 311-46-80; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
 
 

Informacja o plikach cookie

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.

Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.