KSZTAŁCIMY W ZAWODACH
 
 

41 311-46-80, 41 311-40-48

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Szukaj
 
 
 
 
 
 
 
 
Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Dzień Patrona - Indeksy rozdane.

Dzień Patrona - Indeksy rozdane.

Indeksy Rozdane

Ponad stu uczniów Policealnej Szkoły Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej i Policealnej Szkoły dla Dorosłych w Morawicy otrzymało wczoraj indeksy.

Wręczenie indeksów, stało się okazją do zorganizowania uroczystości szkolnej, na którą obok uczniów i nauczycieli przybyli goście z Urzędu Marszałkowskiego i Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.

 

- To już tradycja, że w dniu Patronki Szkoły, Hanny Chrzanowskiej, uczniowie otrzymują indeksy. Nauka rozpoczęła się 1 września, więc wiecie czego spodziewać się po naszej szkole. Mam nadzieję, że czujecie się tu dobrze- zwróciła się do młodzieży dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy, Renata Antos.

Od 1 września tego roku, z nauki w medycznej szkole w Morawicy korzystać mogą osoby pracujące, bowiem cześć zawodów uruchomiono w Policealnej Szkole dla Dorosłych.

-Zmieniła się struktura, staliśmy się Centrum Kształcenia, ale najważniejsze, że udało się uruchomić szkołę dla dorosłych. Dzięki mniejszej liczbie godzin w tygodniu, oraz rozplanowaniu zajęć w systemie sobotnio-niedzielnym, naukę mogły u nas rozpocząć osoby pracujące. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości, nauka jest bezpłatna- podkreśla Renata Antos.

Na wczorajsze uroczystości zaproszone zostały emerytowane nauczycielki, które pamiętają o swojej szkole i swoich wychowankach.

Pani Kazimiera Stolba jest na emeryturze 20 lat.

-To wzruszające, że zapraszani jesteśmy do szkoły na takie uroczystości. Pracowałam tu 30 lat i do dziś silnie związana jestem z tym wyjątkowym miejscem. Ostatnio spotkałam się w aptece z obcesową obsługą. Zapytałam farmaceutkę: czy uczyła się Pani w Morawicy?

Nie, odpowiedziała. To widać dodałam, bo absolwenci szkoły z Morawicy mają empatię

i wiedzą, że uczą się aby służyć ludziom- opowiada z uśmiechem pani Kazimiera.

O empatii, oddaniu pacjentowi, o sytuacji chorego, który zmaga się z cierpieniem i oczekuje zrozumienia, podczas wczorajszych uroczystości mówiło się bardzo dużo.

Małgorzata Kowalińska, wicedyrektorka Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego mówiła, że szkoła jest gwarancją dobrego przygotowania do zawodu. Zwróciła się do młodzieży z apelem, aby nigdy nie zapominali, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na osobach pracujących przy łóżkach chorych osób.

-Nie żałujcie czasu na naukę, bo to nigdy nie jest czas stracony. Ta szkoła daje Wam gwarancję zdobycia wiedzy, ale uczy także odpowiedzialności i szacunku dla pacjenta- mówiła dyr. Kowalińska.

-W naszej szkole przyświecają nam dwa cele. Chcemy wypuszczać dobrych fachowców i wspaniałych ludzi w jednej osobie- podkreślała Renata Antos.

- Nie możecie być zwykłymi pracownikami, ale pracownikami najlepszymi, kierującymi się wartościami. Nie zapominajcie, że zawody medyczne dedykowane są najbardziej potrzebującym. Musicie mieć właściwe podejście do człowieka opuszczonego, w trudnej sytuacji życiowej- zwracała się do uczniów.

Podczas uroczystości dziesięciorgu słuchaczom wręczone zostały dyplomy i nagrody pieniężne ufundowane przez Samorząd Województwa za bardzo dobre wyniki w nauce. Najlepszą uczennicą okazała się Justyna Owczarek, z drugiego roku terapii zajęciowej, która zdobyła średnią ocen 5, 6.

-Bardzo lubię te szkołę - mówiła Justyna. Namawiam kolegów żeby się tu uczyli. Tutaj jest atmosfera , którą można porównać do atmosfery w dobrej rodzinie. Nauczyciele nas szanują, choć są wymagający. Uczymy się od samego początku tego, co najważniejsze w naszych zawodach. Mamy praktyki. Ja, choć zaczęłam dopiero drugi rok, już pracowałam z chorymi. Mam wiedzę i wiem jak postępować z potrzebującymi. Często z nauczycielami rozmawiamy o empatii, która w zawodach medycznych jest nieodzowna.

Szymon Zaręba i Hubert Zapała, również tegoroczni stypendyści, potwierdzają słowa Iwony.

-Kolega jest w innej szkole. Podobnie jak ja, będzie opiekunem medycznym. Porównujemy zajęcia , nauczycieli i efekt jest taki , że on narzeka, pożycza ode mnie notatki, a ja uważam, że wybrałem najlepszą szkołę z możliwych- mówi Hubert.

Uczniom i nauczycielom, pani Edycie Tytoń oraz pani Bożenie Daszucie, należą się gratulacje za przygotowanie dramy na temat życia patronki szkoły Hanny Chrzanowskiej.

Drama przygotowana przez uczniów, miała w sobie elementy małej sztuki teatralnej. Młodzież w zainicjowanej na scenie kawiarni, usytuowanej na tle dużego ekranu, na którym zmieniały się obrazy ulic Krakowa i Warszawy z lat w których żyła i działała patronka,   opowiadała o Hannie Chrzanowskiej. Informacje o bohaterce zbierała dziennikarka ,w którą wcieliła się Justyna Owczarek.

Drama przybliżyła zebranym postać Hanny Chrzanowskie, pielęgniarki, instruktorki, prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego, wolontariuszki, poetki.

 

Autor: Marzena Sobala

 

Galeria zdjęć
 
 
 
copyrights @ 2014 - 2020 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

Ul. Kielecka 7, 26-026 Morawica; tel./fax: 41 311-46-80; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
 
 

Informacja o plikach cookie

Ta strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.

Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.