Jesteś tutaj: Strona główna Kształcimy w zawodach Terapeuta zajęciowy

Terapeuta zajęciowy

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 trwa!

Symbol cyfrowy zawodu: 325907

Kwalifikacja: MED.13.Świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej

Cykl kształcenia: 2 lata (4 semestry)

Forma kształcenia: stacjonarna (piątek, sobota, niedziela co tydzień lub inne wybrane dni w tygodniu)

Terapeuta zajęciowy wspomaga i aktywizuje osoby chore i niepełnosprawne poprzez zastosowanie różnych metod, form oraz technik terapii zajęciowej w procesie kompleksowej rehabilitacji. Podejmowane przez niego działania mają na celu poprawę funkcjonowania bio – psycho – społecznego pacjenta.

Terapeuta zajęciowy planuje indywidualny i grupowy program terapii dostosowany do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego.

Terapeuta zajęciowy powinien posiadać uzdolnienia artystyczne i manualne. Powinna go cechować odpowiedzialność za bezpieczeństwo podopiecznych, komunikatywność, spostrzegawczość, wrażliwość i cierpliwość. Posiada on wiedzę na temat metod organizowania czasu wolnego osobom chorym i z różnym stopniem niepełnosprawności.

Miejsca pracy:

• oddziały szpitalne: dziecięcy, pulmonologii, rehabilitacji, psychiatrii, ginekologiczno-położniczy, kardiologii, geriatrii,
  • sanatoria,
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • zakłady pomocy społecznej,
  • domy pomocy społecznej,
  • kluby seniora,
  • środowiskowe domy pomocy,
  • świetlice terapeutyczne,
  • zakłady opiekuńczo-lecznicze,
  • zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze,
  • hospicja,
  • zakłady opiekuńczo-wychowawcze,
  • szkoły specjalne,
  • świetlice terapeutyczne,
  • poradnie rehabilitacyjne,
  • placówki resocjalizacyjne,
  • przedszkola integracyjne i inne.