Jesteś tutaj: Strona główna Kształcimy w zawodach Technik archiwista

Technik archiwista

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024 trwa!

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy w sposób ciągły prowadzi nabór na kwalifikacyjne kursy zawodowe:

TECHNIK ARCHIWISTA – kwalifikacyjny kurs zawodowy - symbol cyfrowy zawodu 441403

EKA.02. Organizacja i prowadzenie archiwum

EKA.03. Opracowywanie materiałów archiwalnych

Technik archiwista zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem, zabezpieczaniem i udostępnianiem dokumentacji oraz postępowaniem końcowym z nią związanym.

Zadaniem archiwistów jest odpowiednie zabezpieczenie akt, czemu służą specjalne opakowania i odpowiednio przygotowane pomieszczenia. Jego zadaniem jest także sporządzenie pomocy ewidencyjnych, dzięki którym łatwiej można skorzystać z dokumentów. Również istotnym zadaniem archiwisty jest udostępnianie akt. Wiąże się to często z przeprowadzaniem kwerend archiwalnych, wystawianiem zaświadczeń, robieniem kopii czy odpisów. Ze względu na podstawowy podział każdej dokumentacji na materiały, które mają być przechowywane wieczyście i materiały do czasowego przechowywania, archiwista pilnuje określonych terminów i przeprowadza procedury przekazania akt do archiwów państwowych lub brakowania dokumentacji.

Perspektywa pracy:
– Archiwa Państwowe