Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
(szkola-medyczna.com.pl)

Niezwykła wyprawa przyszłych techników elektroradiologów

W dniu 22 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy I oraz klasy II kierunku Technik Elektroradiolog Policealnej Szkoły Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej do Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W auli IFJ obejrzeli projekcję filmu dotyczącego terapii protonowej nowotworów gałki ocznej.

 

W jedynej w Polsce badawczej Pracowni Tomografii Magnetyczno-Rezonansowej mogli zapoznać się z tajnikami powstawania obrazów i nowymi fascynującymi zastosowaniami metody. W Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych obserwowali pomiar radonu i promieniowania jonizującego wokół nas za pomocą nowoczesnych spektrometrów.     

Następnie w Centrum Cyklotronowym Bronowice, które stanowi dział IFJ uczniowie zapoznawali się z budową oraz zastosowaniem cyklotronów w badaniach naukowych i radioterapii protonowej nowotworów gałki ocznej.         

Radioterapia Protonowa jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia nowotworów oka. Charakterystyczne dla niej jest to, że odpowiednia dawka promieniowania jest precyzyjnie dostarczana do leczonego nowotworu przy jednoczesnym zmniejszonym napromienieniu zdrowej tkanki otaczającej guz, co ogranicza skutki uboczne leczenia. Pozwala skutecznie niszczyć guzy
i jednocześnie oszczędzać narządy krytyczne takie jak nerw wzrokowy, plamka żółta, soczewka. Dzięki temu pacjent ma dużą szansę na zachowanie widzenia w leczonym oku.        

Uczniowie podczas zwiedzania Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk
w Krakowie
obserwowali zaawansowane techniki napromieniania nowotworów, by w przyszłości w swojej pracy zawodowej móc wykorzystać nabyte wiadomości.

Składamy serdeczne podziękowania w imieniu nauczycieli oraz uczniów pracownikom Instytutu Fizyki Jądrowej za poświęcenie swojego cennego czasu oraz umożliwienie naszym uczniom zapoznanie się z ich niezwykłą pracą. Życzymy Państwu wielu sukcesów zawodowych.

 

                                     Dyrekcja Policealnej Szkoły Medycznej w Morawicy

 

Galeria zdjęć
   
Ścieżka artykułu:
szkola-medyczna.com.plStrona główna Aktualności Niezwykła wyprawa przyszłych techników elektroradiologów
szkola-medyczna.com.pl
copyrights @ 2014 - 2020 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

Ul. Kielecka 7, 26-026 Morawica; tel./fax: 41 311-46-80; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.