Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy
(szkola-medyczna.com.pl)

Charakterystyka zawodu Technik farmaceutyczny

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej, związana z podniesieniem świadomości korzyści płynących z kształcenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

W związku z tym przez cały tydzień (a może i dłużej) w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych będziemy prezentować zawody, w ramach których odbywa się kształcenie w Policealnej Szkole Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy.

Dziś kilka słów o zawodzie TECHNIK FARMACEUTYCZNY

 

 

REKRUTACJA TRWA

PLANOWANY TERMIN ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ WRZESIEŃ 2021r.

ZAPRASZAMY 

 

Zawód: Technik farmaceutyczny

Symbol cyfrowy zawodu: 321301

Kwalifikacja:MED.09. Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa.

Podbudowa programowa: szkoły dające wykształcenie średnie

Forma kształcenia: dzienna

 

Technik farmaceutyczny to zawód należący do branży opieki zdrowotnej, zaliczany do Średniego personelu do spraw zdrowia wg. Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy (KZiS). Powstał w wyniku zapotrzebowania zgłaszanego ze środowiska branży farmaceutycznej na fachowy personel techniczny apteki, wykonujący czynności zawodowe pod kierownictwem i opieką farmaceuty. Technik farmaceutyczny wykonuje prace związane ze sporządzaniem i wytwarzaniem produktów leczniczych oraz prowadzeniem obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu na podstawie przepisów prawa w tym ustawy Prawo farmaceutyczne. Ponadto współuczestniczy w analizach produktów leczniczych i wyrobów medycznych w laboratoriach zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa. Wymaganiem do podjęcia nauki w zawodzie jest posiadanie wykształcenia średniego. Proces edukacji kończy się uzyskaniem dyplomu potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Absolwenci w zawodzie Technik farmaceutyczny znajdują zatrudnienie w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie w tym zawodzie.

 

Do zadań zawodowych Technika farmaceutycznego należy:

1) sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych, suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,

2) sporządzanie preparatów leczniczych do żywienia pozajelitowego, do żywienia dojelitowego, produktów radiofarmaceutycznych,

3) wytwarzanie płynów infuzyjnych, przygotowywanie roztworów do hemodializy i dializy dootrzewnowej,

4) przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z przepisów obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,

5) prowadzenie obrotu produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu aptecznego i pozaaptecznego na podstawie przepisów prawa zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z przepisów prawa obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,

6) współuczestniczenie w analizach produktów leczniczych i wyrobów medycznych w laboratoriach zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z przepisów prawa obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Perspektywy zatrudnienia:

  • apteki ogólnodostępne, szpitalne i zakładowe, punkty apteczne,
  • hurtownie farmaceutyczne,
  • wytwórnie przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego,
  • zakłady przetwórstwa zielarskiego,
  • międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, sklepy zielarskie.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy - film

13.11.2020r.

 

 

Ścieżka artykułu:
szkola-medyczna.com.plStrona główna Doradztwo zawodowe Aktualności Charakterystyka zawodu Technik farmaceutyczny
szkola-medyczna.com.pl
copyrights @ 2014 - 2021 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

Ul. Kielecka 7, 26-026 Morawica; tel./fax: 41 311-46-80; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.