Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W sobotę, 2 kwietnia, obchodzić będziemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Autyzm obejmuje na całym świecie coraz większą liczbę dzieci. Polega na całościowym zaburzeniu rozwojowym a chorzy wyglądają tak, jak ich rówieśnicy, jednak inaczej się zachowują. Osoba chora na autyzm nie potrafi nawiązywać relacji społecznych, posiada zaburzenia w odbiorze zmysłów: dotyku, słuchu, wzroku, równowagi oraz węchu i smaku.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony z inicjatywy Kataru, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzenia rozwojowego, jakim jest autyzm. Tego dnia można wyrazić zdecydowane „nie" dla dyskryminacji i wykluczenia osób cierpiących na to zaburzenie rozwojowe. Natomiast dla polityków ten dzień powinien być przyczynkiem do działań wspierających osoby chore, które bez pomocy najbliższych nie są w stanie żyć samodzielnie.

Trening Umiejętności Społecznych (TUS) to zajęcia dla dzieci chorych na autyzm, które prowadzą terapeuci ze Stowarzyszenia „Chwytaj Szanse". Odbywają się w Policealnej Szkole Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy, gdzie uczniowie przygotowujący się do zawodu terapeuty zajęciowego mogą obserwować techniki pracy doświadczonych specjalistów. Zajęcia okazały się świetną inicjatywą, dzięki której rodzice zauważają poprawę u swoich chorych na autyzm dzieci. Uczą się nie tylko właściwych reakcji na osoby oraz sytuacje ale i komunikowania się z osobami z najbliższego otoczenia oraz zachowań społecznie akceptowanych. Zajęcia mają na celu także rozwijanie umiejętności plastycznych czy kreatywnego tworzenia.

Renata Antos, dyrektor Policealnej Szkoły Medycznej im. Hanny Chrzanowskiej w Morawicy, informuje, że zajęcia dla dzieci z autyzmem cieszą się coraz większą popularnością. – Nadal dzwonią osoby, które są zainteresowane naszą inicjatywą. Dzieci dobrze się czują podczas zajęć, które pomagają im się uspołecznić. Sami rodzice wiele dowiadują od naszych terapeutów w jaki sposób pracować z dziećmi autystycznymi – mówi. Dodaje, że uczniowie szkoły chwalą tę formę zajęć, która pozwala im nabyć praktyczne umiejętności terapeuty zajęciowego.

Rekrutacją dzieci zajmuje się Stowarzyszenie „Chwytaj szanse", którego misją jest przygotowanie osób z zaburzeniami rozwoju do uczestnictwa w życiu społecznym. W tym celu kadra organizacji edukuje i wspiera otoczenie osób z zaburzeniami rozwojowymi, prowadzi terapie i organizuje czas wolny osobom chorym oraz dostosowuje środowisko rodzinne i edukacyjne do potrzeb chorych na autyzm. Zajęcia zakończą się w czerwcu 2016 roku jednak Renata Antos nie wyklucza, że w drugim półroczu przyszłego roku szkoła postara się powtórzyć inicjatywę. Na tę decyzję wpływa fakt, że realizacja zadania spotkała się z pozytywnym odbiorem dzieci, uczniów oraz rodziców.

W środę, 27 kwietnia – w ramach Dni Otwartych Policealnej Szkoły Medycznej – zaplanowano także warsztaty terapii zajęciowej wraz z poradami psychologicznymi na temat pracy z dzieckiem autystycznym, które będą prowadzone od 10 do 16. Dodatkowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej placówki.

Źródło: wrota świętokrzyskie / www.wrota-swietokrzykie.pl /